top of page

Міністерство  охорони  здоров’я  України  за  підтримки  та  спільно  з 
міжнародними  партнерами  –  UNICEF  та  USAID  –  реалізовує 
загальнонаціональну  інформаційну  кампанію  «Щеплення  —  суперсила  від хвороб» із популяризації рутинної вакцинації дітей та дорослих.

Обережно - гриби!

      З настанням теплих днів люди вже масово вирушають у ліс на «тихе полю-

вання». Разом з тим, різко зросла і кількість випадків отруєння громадян гри-

бами. Так, в місті Лисичанськ в період з 10 по 12 червня було виявлено 7 ви-

падків госпіталізації людей до лікарень.

     Аналіз випадків отруєнь грибами свідчить, що більшість отруєнь обумов-

лені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки),

які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння також

можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас.

     Нерідко отруюються грибами, які більшість досвідчених грибників спокійно кладуть до кошиків. Помилитися ж вони можуть, якщо збирають дуже молоді плодові тіла, коли ще не проявилися морфологічні ознаки. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Тоді її можна помилково зірвати. Немало випадків, коли хворі потрапляли до лікарень після споживання голубінок, глив, сироїжок, синяків, парасольок тощо.

     Симптоми грибного отруєння різні:

    1. Характерні ознаки отруєння — нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла — з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв з сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.

    2. Симптоми отруєння — галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності — з’являються через пів-дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.

    3. Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-ох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг — все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

     Найбільше насторожує медиків те, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти, навіть однорічного віку, врятувати їх вдається дуже рідко. Також слід пам’ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.

     Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі), негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи. Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

     Зважаючи на вкрай невтішну ситуацію, Лисичанське міське управління ГУ ДСНС України у Луганській області звертається до громадян з проханням дотримуватись правил збирання, приготування та вживання грибів, а саме:

- купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках);

- збирайте і купуйте тільки відомі вам їстівні гриби;

- не збирайте гриби, які ростуть поблизу транспортних магістралей, на колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

- не куштуйте сирих грибів на смак;

- викидайте забруднену нижню частину ніжки гриба. Гриби обов'язково промивайте не менше трьох разів;
- дикорослі гриби підлягають кулінарній обробці у день збору, інакше в них утворюється трупна отрута;

- не рекомендується вживати гриби дітям, літнім людям та вагітним жінкам.
     Дотримання цих правил може зберегти ваше здоров’я та навіть життя, адже отруєння грибами досить складно піддається лікуванню.

     Бережіть своє здоров’я та життя, рідних і близьких Вам людей!

 

Лисичанське міське управління Головного управління держпродспоживслужби в Луганській області

Лисичанский горрайонный филиал «Луганский областной лабораторный центр МОЗ Украины»

гриби.jpeg
bottom of page